18. 5. 2024

Volvo přechází na elektřinu. Kdo z toho bude těžit a kdo ztratí?


Automobily Volvo jsou známy svou bezpečností a také nudným designem. Zaměstnanci této automobilky ale určitě zvládli umění vydávat zajímavé tiskové zprávy.

Automobily Volvo jsou známy svou bezpečností a také nudným designem. Zaměstnanci této automobilky ale určitě zvládli umění vydávat zajímavé tiskové zprávy. Nedávno totiž její tiskové oddělení oznámilo, že Volvo končí s výrobou aut s „čistě spalovacími motory“. Do roku 2019 chce automobilka vyrábět všechna auta s elektrickým motorem. Aby bylo jasno, neznamená to, že Volvo bude vyrábět pouze elektromobily a úplně se zbaví výroby spalovacích motorů. I když plánuje výrobu několika vozů ve stylu Tesly, stále bude vyrábět auta se spalovacími motory. Ta ovšem budou mít i elektromotor, aby dosáhla nižší spotřeby paliva.

Volvo tedy hodlá používat slabší verzi hybridního systému, kde elektromotor jen pomáhá motorům spalovacím. Klasické hybridní vozy přitom používají systém, ve kterém jsou elektromotory schopny plně nahradit funkci spalovacího motoru. Oznámení automobilky pak jistě potěší ochránce životního prostředí. Největší výhrou je ale pravděpodobně pro její dodavatele. Auta, která budou mít jak spalovací, tak elektrický motor, jsou totiž výhodná pro všechny, protože do nich bude dodáváno ještě více technologií.

Příkladem takového dodavatele může být francouzská Valeo SA. Podle ní je hodnota součástek pro hybridy devětkrát vyšší než součástky pro pohon běžného vozu. U elektromobilů je to jen sedmkrát více, což také není špatné, ale stále to není tolik jako u hybridů. I to může být jeden z důvodů, proč se akcie této společnosti obchodují s PE dosahujícím téměř čtrnácti a u německého kontinentalu to je kolem dvanácti. Prestižní automobilky, které jsou zákazníky těchto firem, mají valuace zhruba poloviční.

Je tu ale jeden háček. Krátkodobě mohou dodavatelé součástek z posunu k hybridům těžit, ale tato éra pravděpodobně nepotrvá dlouho. Z pohledu nákladů totiž nedává moc smysl, aby auta měla dva druhy motorů. Analytici z banky Berenberg odhadují, že elektromobily by se mohly kolem roku 2021 prodávat za stejnou cenu jako hybridy a v roce 2025 už by jejich prodejní cena měla odpovídat ceně vozů se spalovacími motory. Pak už kouzlo hybridů téměř úplně vyvane. Například VW odhaduje, že v roce 2025 už bude čtvrtinu jeho tržeb tvořit prodej elektromobilů. Tradiční dodavatelé pak budou čelit novým konkurentům.

Společnosti jako Schaeffler ale trpí už dnes. Tento dodavatel součástek do automobilů před několika dny osekal svůj výhled s tím, že rostou nákladové tlaky a výdaje na výzkum a vývoj. To vše ve spojení s přechodem ze spalovacích na elektrické motory. Akcie společnosti následně ztratily 11 %. A nelze z toho vinit přílišnou citlivost investorů. Firmy totiž vyrábí řadu součástek, které už v elektromobilech nebudou potřeba. Podle UBS by se v elektromobilech mělo například používat o 50 – 75 % méně ložisek než v tradičních vozech.

Autor: Chris Bryant

(Zdroj: Bloomberg Gadfly)
 

 

Bojíte se nám napsat ze svého e-mailového účtu? Založte si ihned nový zabezpečený e-mail.

ZALOŽIT NOVÝ E-MAIL PŘIHLÁSIT SE K E-MAILU


Váš komentář byl uspěšně přidán.

ROZUMÍM

Registrace proběhla v pořádku

Autorizační link Vám byl odeslán na email

Pokračovat
Investmakers používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.