5. 5. 2024

Víkendář: Německo dalo světu Goetheho i Goebbelse. Co nabídne nyní?


Když východoněmeckým městem Chemnitz minulý týden pochodovali pravičáci, útočili na cizince a hajlovali, zbytek Německa se podle stránek Politico snažil dávat najevo, že Sasové jsou v zemi výjimkou a například Der Spiegel sarkasticky navrhoval, aby se ...

Když východoněmeckým městem Chemnitz minulý týden pochodovali pravičáci, útočili na cizince a hajlovali, zbytek Německa se podle stránek Politico snažil dávat najevo, že Sasové jsou v zemi výjimkou a například Der Spiegel sarkasticky navrhoval, aby se oddělili. Z pohledu velkých měst, jako je Mnichov či Frankfurt, se města na východě země, kde k podobným nepokojům dochází, zdají být velmi daleko a Německo stále cítí rozdělení na Východ a Západ. Svou roli pak prý hraje i určitá hrdost Němců na to, jak se vypořádali s minulostí, a ta jim podle jejich názoru také dává „určitou morální autoritu“.

„Kdykoliv se objeví nějaké informace, že v Sasku došlo k dalšímu posunu doprava, na sociálních sítích se objeví zprávy, že lidé tam nebudou při cestě z Berlína do Mnichova čerpat benzín, že chtějí zpět velkou zeď rozdělující obě části Německa nebo že by za Sasko vyměnili i jaderný odpad z České republiky. Většina Němců z velkých měst je děním ve východní části země šokována,“ píše Politico. Podle něj existuje široké přesvědčení jak doma, tak v zahraničí, že Německo se úspěšně vzdalo své nacistické minulosti a stala se z něj tolerantní a multikulturní společnost.

„Maďarský spisovatel Péter Esterházy říká, že Němci jsou Weltmeister der Vergangenheitsbewältigung, tedy světovým šampiónem ve vypořádání se s minulostí. Tento výraz naznačuje, že Esterházy jej myslel ironicky, ale Němci si tu myšlenku vzali za svou,“ míní Politico. Ovšem poukazuje na to, že procesem uznání viny si prošlo západní Německo a ve východní části, tedy v bývalé NDR, tento proces neproběhl.

Na Východě se tak dnes tolik neztotožňují s obrázkem „hodného Německa“ a dokonce se brání tomu, aby na ně tento koncept byl uvalen zbytkem společnosti. Někteří politici pak tvrdí, že národní identita by neměla být založena na „kultu viny“, tedy na Schuldkultu. V západní části země jsou zase lidé zmatení z vývoje na Východě, protože „návrat zpět v plánu nebyl“. Občas tam uznají, že pravicový extremismus se objevuje v celé zemi, ale většinou tvrdí, že za vše mohou ti na Východě. A dodávají, že by bylo lépe, kdyby nedošlo ke znovusjednocení.

„Je pravda, že útoky pravicových extremistů jsou v přepočtu na hlavu nejčastější ve východní části země. Ovšem v absolutních číslech vede Severní Porýní-Vestfálsko. V Sasku pak je vysoký počet neonacistických skupin, ale částečně je tomu tak proto, že nacisté ze Západu se po roce 1990 přesunuli právě sem, protože cítili, že zde mohou začít od nuly. A bohužel měli pravdu,“ tvrdí Politico.

Myšlenka o dvojím Německu je vlastně hodně stará. Srovnáváni byli například Goethe a Goebbels, Heine a Hitler, Beethoven a Buchenwald. Hovoří se o tom, že Němci jsou schopni obou extrémů, ale „názor, že ti dobří jsou na Západě a ti zlí se nacházejí na Východě, je hloupá“, píše Politico a varuje: „Pokud Němci na Východě skutečně uvěří, že oni jsou ti špatní, vše se ještě zhorší, a nejen v Sasku.“

Zdroj: Politico

 

Bojíte se nám napsat ze svého e-mailového účtu? Založte si ihned nový zabezpečený e-mail.

ZALOŽIT NOVÝ E-MAIL PŘIHLÁSIT SE K E-MAILU


Váš komentář byl uspěšně přidán.

ROZUMÍM

Registrace proběhla v pořádku

Autorizační link Vám byl odeslán na email

Pokračovat
Investmakers používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.