28. 4. 2024

Víkendář: BMW sází na opatrnost, Daimler na agresivitu, Toyota svou šanci promarnila


Šéf BMW Harald Krüger sedí vedle čtyř futuristických modelů aut jeho firmy a hovoří o tom, jaké jsou jejich přednosti ve srovnání s konkurencí. Je ale možné, že produktová diferenciace bude v následujícím desetiletí stále méně relevantní.

Šéf BMW Harald Krüger sedí vedle čtyř futuristických modelů aut jeho firmy a hovoří o tom, jaké jsou jejich přednosti ve srovnání s konkurencí. Je ale možné, že produktová diferenciace bude v následujícím desetiletí stále méně relevantní. Rostoucí počet uživatelů aplikací jako Uber, Didi či Lyft se totiž nestará o konkrétní model nebo značku. U leteckých společností nás nezajímá, jakým letadlem konkrétně letíme. Důležitý je poskytovatel letu. Podobné to může být i v osobní automobilové dopravě a pro tradiční automobilky je to jedna z největších výzev.

Očekává se, že přímé vlastnictví automobilů bude klesat. Celý ekosystém se bude pohybovat směrem k autonomnímu řízení, elektromobilům a vozům propojeným internetem. Wilko Stark, který má na starosti strategii společnosti Daimler, tvrdí, že budoucnost nehodnotí podle toho, co se děje v jeho firmě či v BMW. Dívá se do Číny, sleduje, co dělá Uber a Lyft, kam se svým samořídícím vozem míří Google a o co se pokouší Apple. To jsou podle něj noví konkurenti, na které musí jeho automobilka reagovat. 

K tomu všemu je pravděpodobné, že se zostří konkurence ze strany tradičních euromobilek. V Detroitu se Ford a GM snaží o vývoj vlastních samořídících aut, Nissan a Toyota svádí boj na poli elektromobilů. V Německu se spolu potýkají tradiční rivalové segmentu luxusních vozů BMW a Daimler. Tyto automobilky se tradičně zaměřují zejména na kvalitu, styl a značku, i ony se ale přesouvají k investicím a výzkumu v oblasti autonomního řízení, elektromobilů a sdílení vozů. 

BMW spojilo síly se dvěma technologickými společnostmi. První z nich je izraelská Mobileye a druhou kalifornský Intel. BMW chce v roce 2021 uvést na trh autonomní vůz a doufá, že se stane vzorem pro další rozvoj v této oblasti. Automobilka chce totiž vytvořit a nabízet operační systém, který by mohli využívat i jiní. Daimler se vydal jinou cestou a snaží se využít synergie v celé skupině, která na rozdíl od BMW vyrábí i nákladní vozy a autobusy. Obě firmy mají ale společné zájmy v oblasti sdílení vozů, protože oběma hrozí pokles zájmu o přímé vlastnictví aut. Obě automobilky tak už testují své vlastní programy sdílení vozů. 

Christian Ludwig z banky Bankhaus Lampe tvrdí, že v automobilovém průmyslu dochází „ke změně paradigmatu“. Už nejde jen o to vyrábět ta nejlepší auta. Kvalita bude i nadále nutností, ale nepůjde o hlavní pilíř, na kterém lze postavit úspěch podobně, jako tomu bylo v minulosti. Významný bude vývoj na trhu elektromobilů a i v této oblasti se strategie německých automobilek liší. 

BMW nedávno informovalo, že hodlá jít směrem flexibility a ve svých továrnách bude na společné platformě schopno vyrábět jak vozy s elektrickým, tak se spalovacím motorem. Daimler naopak hodlá investovat 10 miliard eur do platformy, která bude sloužit pouze pro elektromobily, a to od těch nejmenších až po SUV. Podle analytiků je BMW v této oblasti opatrnější a nechává si zadní vrátka otevřená pro případ, že elektromobily nebudou tak velkým trhem, jak se nyní předpokládá. Daimler je ve svých plánech agresivnější, což se mu může vyplatit v případě, že dojde k naplnění optimistických projekcí. 

Dosavadní a očekávaný vývoj podílu elektromobilů na celkových prodejích nových vozů ve světě, USA a Evropě shrnuje následující graf. Podle banky UBS by měl tento podíl v Evropě v roce 2025 dosáhnout 30 %, ve světě 14 % a v USA 5 %:



Poučný pro všechny tradiční automobilky je příběh japonské Toyoty, která na trh uvedla svůj hybridní vůz mnohem dříve než konkurence. Prodeje Priusu ale její vedení nepřesvědčily, že jde o správný směr, a automobilka nakonec uvolnila pozici na trhu. Toho využila Tesla, zatímco Toyota investovala do vývoje vodíkových článků. Julie Boote z Pelham Smithers Associates ale tvrdí, že vodíková infrastruktura je deset let za dobíjecími stanicemi pro elektromobily. Je podle ní příliš brzy tvrdit, že Toyota učinila špatný krok, ale je zřejmé, že vlády po celém světě podporují elektromobily a ne vodík. Toyota se pak každopádně opozdila za vlnou inovací v oblasti elektrifikace i samořídících vozů. 

 

Bojíte se nám napsat ze svého e-mailového účtu? Založte si ihned nový zabezpečený e-mail.

ZALOŽIT NOVÝ E-MAIL PŘIHLÁSIT SE K E-MAILU


Váš komentář byl uspěšně přidán.

ROZUMÍM

Registrace proběhla v pořádku

Autorizační link Vám byl odeslán na email

Pokračovat
Investmakers používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.