19. 4. 2024

V Praze už není tak blaze, kde se žije nejlépe? SROVNÁNÍ


V Praze se už dávno nežije tak blaze, jak by se mohlo zdát. Více než desetina lidí v hlavním městě jen sotva se svým příjmem vyjde. Průměrná hrubá mzda je tu sice téměř 37 tisíc korun, ale náklady služby jsou v Praze daleko vyšší než v jiných městech. ...

V Praze se už dávno nežije tak blaze, jak by se mohlo zdát. Více než desetina lidí v hlavním městě jen sotva se svým příjmem vyjde. Průměrná hrubá mzda je tu sice téměř 37 tisíc korun, ale náklady služby jsou v Praze daleko vyšší než v jiných městech. Kde se žije lépe?

Každý desátý člověk žijící v Praze má problém vyjít s platem, a to i přesto, že v metropoli je nejvyšší průměrný výdělek v republice. Obecně nejvíc peněz z výplaty jde na bydlení.

Pronájmy bytů 3+1 s rozlohou kolem 80 metrů se pohybují od 15 do 25 tisíc korun, a to bez energií. Ceny takových bytů ani na okraji metropole neklesají pod čtyři miliony. Pražané jsou na tom s tím, jak vycházejí s penězi, podobně jako lidé v některých chudších regionech.

Problém vyjít s penězi mají lidé hlavně v Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Na třetím místě je hlavní město. Lidé v Praze mají vyšší výdaje i v dalších oblastech, zejména ve službách. A nejvyšší jsou v hlavním městě tradičně ceny benzínu a nafty, a to i o dvě koruny za litr, než je průměr ve zbytku republiky. Vysoké jsou v Praze i ceny v restauracích.

Rohlík, párek, trocha kečupu a samozřejmě nesmíme zapomenout na ubrousek. Za to v hlavním městě zaplatíte i 40 korun. V Ostravě je situace příznivější. Párek v rohlíku nás stál pouze 20 korun.

V historickém centru Prahy stojí půllitr dvanáctky i 150 korun, na okraji kolem 40. V Českých Budějovicích vyjde štamgasty velké pivo v průměru na 45 korun. Například budějovické pivo od nového roku zdražilo o tři koruny.

V některých pražských salonech ženy platí i tisícové částky. Řada z nich do kadeřnictví raději ani nechodí. V Českých Budějovicích zaplatí ženy za základní střih v průměru od 400 do 500 korun. Pánský střih vyjde na necelé tři stovky.

Podle statistiků u nás nejlépe vyjdou s penězi lidé z Karlovarského kraje. A to i přesto, že tu výdělky rozhodně nejvyšší nejsou. Oproti Praze tu je ale třeba bydlení o polovinu levnější. Vyjít s penězi prý nedělá velké problémy ani lidem na Královéhradecku nebo na Vysočině.

Členové každé druhé domácnosti v Karlovarském kraji si před výplatou prý řeknou, že to s penězi za měsíc zvládli a každá devátá rodina si s financemi nedělá vůbec starosti.

Hrubé mzdy v tomto koutu země jsou zhruba o čtyři tisíce nižší, než je celorepublikový průměr. Oproti 130 kilometrů vzdálené Praze už je rozdíl jedenáct tisíc.

 

Bojíte se nám napsat ze svého e-mailového účtu? Založte si ihned nový zabezpečený e-mail.

ZALOŽIT NOVÝ E-MAIL PŘIHLÁSIT SE K E-MAILU


Váš komentář byl uspěšně přidán.

ROZUMÍM

Registrace proběhla v pořádku

Autorizační link Vám byl odeslán na email

Pokračovat
Investmakers používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.