6. 5. 2024

Roční srovnání cen: Máslo +45 %, vejce +33 %, mléko +15 %


Potraviny mají nejvyšší vliv na meziroční zvyšování cenové hladiny. Ze statistiky ČSÚ vyplývá, že ceny oproti roku stouply v průměru o 2,5 procenta. U potravin ale je ale nárůst v desítkách procent - máslo je o 45 % dražší, vejce o 33 %, mléko a sýry o...

Potraviny mají nejvyšší vliv na meziroční zvyšování cenové hladiny. Ze statistiky ČSÚ vyplývá, že ceny oproti roku stouply v průměru o 2,5 procenta. U potravin ale je ale nárůst v desítkách procent - máslo je o 45 % dražší, vejce o 33 %, mléko a sýry o 15 % a maso o 6 procent.

Stouply i ceny bydlení. Čisté nájmy zaznamenaly nárůst o 2,5 %, vodné stouplo o 1,2 % a elektřina o 0,3 %. Ceny tepla a teplé vody klesly o 2,3 %, u zemního plynu byl zaznamenán pokles o 0,8 %.

V srpnu dále narostly ceny dopravy a pohonných hmot, a to o 2,7 %. Ceny mobilních telefonů naopak klesly o 15 % a ceny telefonních služeb o 1 %.

Podle předběžných meziročních výpočtů v srpnu harmonizovaný index spotřebitelských cen zůstal stejný jako v červenci, tedy 2,4 %.

„Růst spotřebitelských cen sice není nijak dramatický, ale vnímání inflace mezi domácnostmi může být vyšší především s ohledem na dražší potraviny. V posledních měsících totiž ceny potraviny rostou více jak 5% tempem, což je rychlost, na kterou české domácnosti nejsou z posledních let zvyklé,“ vyjádřil se analytik Miroslav Novák.

Pro srovnání se státy Evropské unie: Nejvíce ceny meziročně vzrostly v Litvě - o 4,1 %. Naopak v Irsku a na Kypru došlo k meziročnímu poklesu cen 0,2 %.

Podrobná zpráva ČSÚ o inflaci

 

Bojíte se nám napsat ze svého e-mailového účtu? Založte si ihned nový zabezpečený e-mail.

ZALOŽIT NOVÝ E-MAIL PŘIHLÁSIT SE K E-MAILU


Váš komentář byl uspěšně přidán.

ROZUMÍM

Registrace proběhla v pořádku

Autorizační link Vám byl odeslán na email

Pokračovat
Investmakers používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.