29. 4. 2024

PŘIVÁDÍME: OTP Bank. Regionální hráč s rostoucími čistými zisky


OTP Bank je největší maďarská banka poskytující retailové i korporátní bankovnictví a přidružené finanční služby jako je pojištění, hypotéky, leasing, privátní bankovnictví nebo asset management.

OTP Bank je největší maďarská banka poskytující retailové i korporátní bankovnictví a přidružené finanční služby jako je pojištění, hypotéky, leasing, privátní bankovnictví nebo asset management. Společnost provozuje zhruba 1 500 poboček v Maďarsku a v osmi okolních zemích: Bulharsku, Chorvatsku, Černé hoře, Rumunsku, Rusku, Srbsku, Slovensku a Ukrajině. Patria Finance v rámci cíle nabídnout lokálním investorům možnost obchodovat významné a atraktivní zahraniční cenné papíry "s regionální stopou" na domácím trhu a v české koruně, přivádí na trh Free Market pražské burzy celkem 11 nových zajímavých titulů, které Vám těchto dnech na Patria.cz postupně představujeme. OTP Bank je druhým dílem v tomto seriálu po představení Borussia Dortmund. Samotný projekt dual listingu startuje 22. května. Ve spolupráci pražské burzy s Patrií a členy burzy Wood & Co a Raiffeisen začne být v Praze obchodováno celkem přes 30 atraktivních zahraničních emisí.

Domácí byznys tvoří téměř 50 % čistých tržeb (čistá úroková marže, poplatky a provize, ostatní příjmy), druhým nejvýznamějším trhem je pro OTP Rusko (16,4 %) následované Bulharskem (14,2 %). Free float OTP dosahuje vysokých 77 %, neboť společnost nemá zahraniční matku, ale roztříštěnou vlastnickou strukturu. Jejími většími akcionáři jsou domácí MOL (8,6 %) a ruská rodina Rahimkulov (8,2 %). Tržní kapitalizace přesahuje 3 tril. HUF (11,6 mld. USD).

Zastoupení OTP Bank v regionu

Banka byla založena 1949 jako Národní spořitelní banka pod státní taktovkou. Po revoluci byla v roce 1990 zprivatizována a od roku 1995 se obchoduje na trhu. Okolo roku 2000 započala svoji zahraniční expanzi a do roku 2006 vstoupila na sedm trhů ve střední a východní Evropě.

Strategie a hospodaření:

Silný růst úvěrového portfolia (kolem deseti procent ročně) je, podobně jako u ostatních regionálních bank, vyvažován poklesem čisté úrokové marže, která však patří stále k nejvyšším v regionu (4,3 % za 1Q18). Podle guvernéra centrální banky Nagyho má Maďarsko stále prostor pro úvěrovou expanzi (12 % ročně v blízké budoucnosti), a to vzhledem k relativně nízké zadluženosti maďarských domácností v poměru k HDP a svižnému růstu mezd. Maďarská monetární politika se přitom nachází stále ve fázi kvantitativního uvolňování - na rozdíl od sousedního Rumunska nebo České republiky zde zvyšování základních sazeb dosud nezačalo.



Banka chce kromě organického růstu expandovat i cestou akvizic. V domácím Maďarsku podle CEO Csanyiho žádná banka na prodej momentálně není. Zaměří se proto na region CEE, hlavně na Slovensko a Rumunsko. V blízkém horizontu chce realizovat i několik potenciálních příležitostí v objemu až 1 miliardy EUR. Dodejme, že letos zatím příliš úspěšná nebyla: akvizici Banca Romaneasca zhatil rumunský regulátor.

Silný růst akcií v posledních pěti letech (+124 %, což je 17,5 % ročně) přičítáme zvyšujícím se čistým ziskům, zejména díky klesajícím nákladům na riziko. Banka se historicky potýkala s velmi vysokým podílem nesplácených půjček. Těmi se však za poslední zhruba 3 roky díky lepšícímu se ekonomickému klimatu dokázala „prokousat“ a snížit podíl neperformujícíh půjček z 20 % pod 10 % v současnosti.

 

Bojíte se nám napsat ze svého e-mailového účtu? Založte si ihned nový zabezpečený e-mail.

ZALOŽIT NOVÝ E-MAIL PŘIHLÁSIT SE K E-MAILU


Váš komentář byl uspěšně přidán.

ROZUMÍM

Registrace proběhla v pořádku

Autorizační link Vám byl odeslán na email

Pokračovat
Investmakers používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.