3. 5. 2024

Patová situace evropských akcií


Je to již delší dobu, co nejeden stratég doporučuje evropské akcie jako atraktivnější (tj. zejména valuačně levnější) alternativu amerických trhů. V minulém příspěvku jsem se věnoval tomu, zda eurozóna nyní prochází jen ekonomickým škobrtnutí (tudíž te...

Je to již delší dobu, co nejeden stratég doporučuje evropské akcie jako atraktivnější (tj. zejména valuačně levnější) alternativu amerických trhů. V minulém příspěvku jsem se věnoval tomu, zda eurozóna nyní prochází jen ekonomickým škobrtnutí (tudíž teze o oné atraktivitě obecně platí). Nebo jde o návrat strukturálních eurokoulí na noze (a teze se stává irelevantní). Podívejme se dnes na toto téma detailněji.

Následující graf ukazuje vývoj zisků na akcii u amerického indexu SPX a evropského EuroStoxx, výchozím bodem je rok 2002. Trend zisků v USA je celkem vyrovnaný, ránu dostal po roce 2008 kvůli finanční krizi a následnému ekonomickému útlumu. A poté po roce 2014, když přišla zisková recese amerického energetického sektoru:


V Evropě je křivka mnohem více rozházená (což je samo o sobě určitým varováním): Do roku 2009 byl růst prudší než v USA, vývoj po roce 2009 ale přinesl značný útlum a ještě v roce 2014 se zisky nacházely jen mírně nad předchozími maximy. Poté se Evropa našlápla, pokrizovou mezeru v růstu zisků poněkud dohnala a měřeno od roku 2002 má dokonce opět náskok. Ve srovnání s počátkem roku 2002 byl americký index na počátku letošního roku asi o 150 % výše, evropské akcie asi o 30 % výše. Jinak řečeno, dlouhodobý růst zisků je zhruba stejný, americké akcie ale posílily mnohem více. Což znamená jediné: Mnohem výše se dostaly jejich valuace, včetně násobku cen a zisků PE.

Výše PE a dalších valuačních násobků obecně závisí na očekávaném dlouhodobém růstu ziskovosti a na riziku. Čím vyšší je očekávaný růst, tím vyšší PE. Čím nižší riziko (přesněji řečeno požadovaná návratnost), tím vyšší PE. A naopak. Spolu s výše uvedeným by to znamenalo, že akcioví investoři soustavně hodnotí eurozónu jako znatelně rizikovější a s horším růstem než americkou ekonomiku. Což podle mne s ohledem na to, že jde o měnovou unii nedodělanou a křehkou, není nic překvapivého. Navíc se eurozóna nachází v patové situaci. Na jednu stranu nejde bez obrovských nákladů rozpustit, či zmenšit. Na stranu druhou jsou představy o jejím doladění tak rozdílné, že je těžké v něj vůbec doufat.

 

Bojíte se nám napsat ze svého e-mailového účtu? Založte si ihned nový zabezpečený e-mail.

ZALOŽIT NOVÝ E-MAIL PŘIHLÁSIT SE K E-MAILU


Váš komentář byl uspěšně přidán.

ROZUMÍM

Registrace proběhla v pořádku

Autorizační link Vám byl odeslán na email

Pokračovat
Investmakers používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.