26. 4. 2024

LIBORovi zvoní umíráček


Mezibankovní sazba LIBOR, kterou v minulosti stihlo několik skandálů s manipulací při jeho stanovování, dostala novou konkurenci. Americká centrální banka v New Yorku začala po Velikonocích zveřejňovat novou úrokovou sazbu zvanou SOFR (Secured...


Mezibankovní sazba LIBOR, kterou v minulosti stihlo několik skandálů s manipulací při jeho stanovování, dostala novou konkurenci. Americká centrální banka v New Yorku začala po Velikonocích zveřejňovat novou úrokovou sazbu zvanou SOFR (Secured Overnight Financing Rate), která je založena na reálných transakcích s americkými státními dluhopisy provedenými.

Rada pro alternativní referenční sazbu (ARRC), která je tvůrcem tohoto nového nástroje, má ambici, aby SOFR nahradil LIBOR. SOFR totiž na rozdíl od LIBORu nespoléhá na určení bankovního dealera. Její výpočet je založen na výše zmíněných podkladových transakcích. SOFR sice v současné době ještě není plnohodnotnou alternativou LIBORu, ale plán ARRC hovoří o roku 2021, kdy se tak stane.

Nejdůležitějším bodem úspěchu bude získání si důvěry finančního světa. Prvním praktickým krokem ale bude vytvoření futures trhu s touto sazbou na Chicago Mercantile Exchange (CME), který by měl začít fungovat 7. května (v závislosti na nutných regulatorních povoleních). Trh s futures je důležitý především z pohledu zvyšování likvidity nové sazby, což je zásadním předpokladem pro úspěch SOFRu. V roce 2021 by už likvidita měla být dostatečně vysoká, že umožní vznik termínové sazby SOFR, plného substitutu současného LIBORu, a tím způsobí jeho zánik.

 

Bojíte se nám napsat ze svého e-mailového účtu? Založte si ihned nový zabezpečený e-mail.

ZALOŽIT NOVÝ E-MAIL PŘIHLÁSIT SE K E-MAILU


Váš komentář byl uspěšně přidán.

ROZUMÍM

Registrace proběhla v pořádku

Autorizační link Vám byl odeslán na email

Pokračovat
Investmakers používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.