6. 7. 2022

Lékárenská firma Pilulka.cz vstoupí na trh Start pražské burzy


Praha 10. září (ČTK) - Lékárenská a technologická společnost Pilulka.cz v následujících týdnech vstoupí na trh Start pražské burzy, který je určený pro menší firmy. Firma se rozhodla emitovat 20 procent nových akcií, které se budou na tomto trhu obchodovat. V následujících letech chce společnost přejít na hlavní trh burzy. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl spolumajitel Pilulky Petr Kasa. Web E15, který ve středu na záměr upozornil, uvedl, že půjde o dosud největší první veřejnou nabídku na burze Start. Ocenění firmy podle něj může přesáhnout jednu miliardu korun.

"Od veřejné nabídky si slibujeme zajištění financování další expanze do zahraničí a technologický vývoj. Nejen poslední měsíce ukázaly, že digitalizace postupuje velmi rychle, dokonce ještě rychleji, než jsme si před několika měsíci dokázali všichni představit," řekl dnes Kasa.

E15 uvedla, že v současné vlastnické struktuře Pilulky drží zakladatelé firmy bratři Kasové spolu s obchodními partnery a zaměstnanci kolem 69 procent, zbytek připadá na firmu Wood & Company, která cenné papíry vlastní prostřednictvím maltského All-Star Holding. "Všem nynějším spoluvlastníkům se po vstupu na burze proporcionálně sníží podíl o pětinu, která se dostane do rukou drobných burzovních investorů. Firma by naopak při úspěšném úpisu mohla získat zhruba 200 milionů korun," napsal web.

Kasa dnes řekl, že firma měla celou řadu nabídek od finančních i strategických investorů z České republiky i ze zahraničí, rozhodla se ale pro veřejnou nabídku. "Jsme přesvědčeni, že Pilulka bude za pár let dominantní hráč na poli lékárenských a zdravotnických služeb ve střední Evropě, a právě transparentnost burzy tomu může pomoci," podotkl.

Společnost uvedla, že předpokládá, že ceny akcií porostou nejen s růstem tržní pozice, ročním plánovaným růstem tržeb okolo 30 procent v následujících letech, ale také s tím, jak se firma stává každoročně ziskovější. "Jsme rádi, že se Pilulka rozhodla získat nové zdroje na kapitálovém trhu. Pražská burza tak získává další zajímavou emisi, navíc ze sektoru, jehož význam poroste nejen v současné koronavirové době, ale i do budoucna," řekl dnes předseda představenstva Wood & Company Jan Sýkora.

Skupina lékáren Pilulka, působí na českém, slovenském a rumunském trhu. Na konci srpna firma oznámila, že utržila v prvním pololetí letošního roku 1,6 miliardy korun, meziroční nárůst činí 45 procent. Internetové tržby vzrostly meziročně o 68 procent, kamenné lékárny pak utržily o třetinu více než ve stejném období loni. Pilulka v současnosti provozuje 155 kamenných lékáren v Česku, jednu kamennou lékárnu na Slovensku a internetové lékárny Pilulka.cz, Pilulka.sk a Pilulka.ro.

"Troufám si tvrdit, že klíčové bude pro úspěch emise ocenění společnosti. Doufám, že Pilulka zvolí proinvestorskou cestu a vyhne se lákavému vysokému ocenění, které můžeme sledovat na americkém technologickém trhu, a dá investorům možnost investice za oboustranně přívětivých podmínek," řekl dnes ČTK ředitel finanční skupiny Starteepo František Bostl.

Burzovní trh Start je určen pro rozvíjející se malé a střední české firmy, pro které je cestou, jak se dostat ke kapitálu. Těmto podnikům nabízí možnost získat kapitál přímo od investorů za zjednodušených podmínek. Regulované trhy jsou pro menší firmy prakticky nedostupné kvůli administrativě, která zvyšuje náklady vstupu na burzu. Jako poslední na něj o prázdninách vstoupila softwarová společnost eMan.

 

Bojíte se nám napsat ze svého e-mailového účtu? Založte si ihned nový zabezpečený e-mail.

ZALOŽIT NOVÝ E-MAIL PŘIHLÁSIT SE K E-MAILU


Váš komentář byl uspěšně přidán.

ROZUMÍM

Registrace proběhla v pořádku

Autorizační link Vám byl odeslán na email

Pokračovat
Investmakers používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.