28. 4. 2024

Kocherlakota: Centrální banka by měla zvýšit inflační cíl


Skupina ekonomů zveřejnila na počátku června 2017 dopis, ve kterém požaduje, aby Fed zvážil podstatnou změnu ve své politice: Zvýšení inflačního cíle nad 2 %.

Skupina ekonomů zveřejnila na počátku června 2017 dopis, ve kterém požaduje, aby Fed zvážil podstatnou změnu ve své politice: Zvýšení inflačního cíle nad 2 %. Narayan Kocherlakota, ekonom a bývalý centrální bankéř pro agenturu Bloomberg napsal: „Já jsem tento dopis podepsal také a rád bych sdělil, proč. Inflační cíl je jedním z faktorů, který určuje, jak moc je centrální banka schopná stimulovat ekonomiku, když snižuje sazby. Pokud by například lidé očekávali, že inflace dosáhne 3 % a Fed stanoví nominální sazby na nulu, reálné sazby dosáhnou hodnoty -3 %. Nacházely by se tedy o celý procentní bod níže, než když jsou inflační očekávání nastavena na 2 %."

Naše zkušenosti ukazují, že tuto dostatečnou monetární munici by Fed mohl skutečně potřebovat. Během pokrizových let, když se sazby držely u nuly, se nezaměstnanost téměř sedm a půl roku držela nad 5 %. A šéfka Fedu Janet Yellenová naznačila, že kdyby udeřila další recese a sazby opět klesly k nule, nezaměstnanost by se držela nad 5 % celých pět let.

Navíc je pravděpodobné, že období nulových sazeb budou v budoucnu častější. Podle ekonomů Michaela Kileyho a Johna Robertse by to mělo být 30 – 40 % času. Fed by tedy měl zvýšit inflační cíl a k tomu by měl stanovit časový horizont, ve kterém by měl cíle dosáhnout. Bez takového horizontu totiž může libovolně dlouhou dobu cíl podstřelovat či naopak přestřelovat. Následná nejistota může brzdit ekonomický růst.

Samozřejmě najdeme i argumenty proti zvyšování inflačního cíle. Ve zmíněném dopise proto navrhujeme vytvoření komise, která by analyzovala současný monetární rámec a zvýšila by transparentnost rozhodování Fedu. Možnou cestu vpřed ukazuje Kanada, jejíž centrální banka každých pět let přehodnocuje monetární politiku ve světle nových zkušeností, teorie a dat. Spolu s vládou, která je volena lidem, pak nový rámec kodifikuje. Bank of Kanada se také snaží o intenzivní komunikaci s veřejností.

Nejmocnější centrální banka na světě, kterou Fed je, by měla být schopná chovat se podobně. Máme za sebou desetiletí nepříjemně vysoké nezaměstnanosti a před sebou velkou pravděpodobnost podobných problémů v budoucnu. Fed by měl změnit celkový rámec své politiky, a to způsobem, který bude odrážet postoje a názory celé společnosti.
 

 

Bojíte se nám napsat ze svého e-mailového účtu? Založte si ihned nový zabezpečený e-mail.

ZALOŽIT NOVÝ E-MAIL PŘIHLÁSIT SE K E-MAILU


Váš komentář byl uspěšně přidán.

ROZUMÍM

Registrace proběhla v pořádku

Autorizační link Vám byl odeslán na email

Pokračovat
Investmakers používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.