1. 6. 2023

Čínská centrální banka zavádí nová stimulační opatření


Šanghaj 15. dubna (ČTK) - Čínská centrální banka dnes snížila jednu ze svých klíčových úrokových sazeb na rekordní minimum a zmírnila požadavky na rezervy komerčních bank. Snaží se tak podpořit ekonomiku, která se potýká s negativními důsledky koronaviru. Ohlášená opatření napumpují do finančního systému celkem 43 miliard dolarů (více než bilion Kč), uvedla agentura Reuters.

Centrální banka se rozhodla snížit jednoletou úrokovou sazbu u půjček pro finanční instituce na 2,95 procenta z dosavadních 3,15 procenta. Objem hotovosti, kterou musejí komerční banky držet jako rezervu, pak centrální banka dnešním rozhodnutím snížila zhruba o 28 miliard dolarů.

Analytik Jün Siung ze společnosti Green Harmony Capital upozornil, že úroková sazba se i po snížení drží v blízkosti tří procent a je vyšší než ve všech ostatních významných ekonomikách. To podle něj poskytuje čínské centrální bance prostor pro další uvolňování měnové politiky, pokud se ekonomická situace zhorší.

Čína by v pátek měla zveřejnit údaje o vývoji hrubého domácího produktu (HDP) za první čtvrtletí. Předpokládá se, že HDP vykáže pokles o 6,5 procenta. Pro Čínu, která je druhou největší ekonomikou světa za Spojenými státy, by to znamenalo první čtvrtletní pokles HDP za více než 30 let.

 

Bojíte se nám napsat ze svého e-mailového účtu? Založte si ihned nový zabezpečený e-mail.

ZALOŽIT NOVÝ E-MAIL PŘIHLÁSIT SE K E-MAILU


Váš komentář byl uspěšně přidán.

ROZUMÍM

Registrace proběhla v pořádku

Autorizační link Vám byl odeslán na email

Pokračovat
Investmakers používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.