5. 5. 2024

Budoucnost mnohostranného obchodního systému v centru diskuzí ministrů obchodu


Publikováno: 27.2.2018 Autor: Odbor 51200 Ve dnech 26. – 27. února 2018 se v Sofii uskutečnilo neformální zasedání Rady pro zahraniční věci (FAC) v obchodním formátu. Delegaci ČR vedl náměstek Vladimír Bärtl.
Publikováno:
27.2.2018
Autor:
Odbor 51200

Ve dnech 26. – 27. února 2018 se v Sofii uskutečnilo neformální zasedání Rady pro zahraniční věci (FAC) v obchodním formátu. Delegaci ČR vedl náměstek Vladimír Bärtl. Diskutoval se především další postup v rámci Světové obchodní organizace v návaznosti na prosincovou XI. Ministerskou konferenci v Buenos Aires a stav vyjednávání obchodních dohod.


Ministři se shodli na nenahraditelné roli obchodního systému založeného na jasných pravidlech, v jehož čele stojí WTO, která je schopná plně fungovat a vykonávat své kompetence. V tomto ohledu je mj. zásadní co nejdříve vyřešit kritickou situaci systému řešení sporů. Náměstek Bärtl ocenil návrh Evropské komise přistoupit k dalším jednáním ve WTO s určitou dávkou flexibility: "Umožní nám to překonat současnou patovou situaci a zaměřit se na utváření nových mnohostranných pravidel. Nyní bychom se měli zabývat především oblastmi jako e-commerce, domácí regulace ve službách či netarifní překážky obchodu. Zároveň bychom však z dlouhodobého hlediska neměli zapomínat ani na klíčovou oblast zemědělství," uzavřel náměstek Bärtl.

O možnostech budoucího směřování WTO a případné změně jejích vyjednávacích postupů měli ministři příležitost neformálně diskutovat i v předvečer jednání s Generálním ředitelem WTO Robertem Azevedem a předsedou Výboru pro mezinárodní obchod Evropského parlamentu Berndem Langem.

Komisařka pro obchod Cecilia Malmström následně ministry informovala o vývoji ve vyjednáváních o dohodách o volném obchodu. Soustředila se na Mexiko a Mercosur, kde jsou jednání v závěrečné fázi. Náměstek Bärtl ocenil aktivity Evropské komise při sjednávání ambiciózních dohod o volném obchodu. "Pokud jde o Latinskou Ameriku, jde o velmi slibný kontinent a dokončení jednání s Mercosurem a Mexikem je pro nás politickou prioritou. Musíme dosáhnout vyvážených dohod, obzvláště očekáváme ambiciózní výsledek v případě automobilového sektoru, ochrany zeměpisných označení či přístupu na trh se zpracovanými zemědělskými produkty."

Na závěr komisařka ministry informovala o vývoji vztahů mezi EU a USA, především s ohledem na vyšetřování dle sekce 232 týkající se dopadů dovozů oceli a hliníku na národní bezpečnost. Možná opatření, která USA zvažuje, vyvolávají obavy u Evropské unie a jejích členských států, proto je potřeba snažit se o minimalizaci případných negativních dopadů na evropské firmy. "Nejde však jen o ekonomické dopady. Z takových aktivit je patrné, že ve vztahu ke globálnímu obchodnímu systému prochází USA krizí," vyjádřil náměstek Bärtl.

V rámci pracovního oběda měli ministři příležitost diskutovat s komisařkou Malmström o projektu mnohostranného investičního soudu a o možnostech posílené spolupráce při prověřování přímých zahraničních investic.


 

Bojíte se nám napsat ze svého e-mailového účtu? Založte si ihned nový zabezpečený e-mail.

ZALOŽIT NOVÝ E-MAIL PŘIHLÁSIT SE K E-MAILU


Váš komentář byl uspěšně přidán.

ROZUMÍM

Registrace proběhla v pořádku

Autorizační link Vám byl odeslán na email

Pokračovat
Investmakers používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.