6. 5. 2024

Ropy je na trhu pořád moc. Byly škrty OPECu k něčemu?


Na první pohled to může vypadat tak, že utlumení těžby v zemích OPECu nefungovalo. Světové zásoby ropy jsou pořád o dost větší, než by normálně měly být.

Na první pohled to může vypadat tak, že utlumení těžby v zemích OPECu nefungovalo. Světové zásoby ropy jsou pořád o dost větší, než by normálně měly být. Posun ale nastal tam, kde to je opravdu důležité: na účtech ministerstev financí od Iráku po Venezuelu, podotýká agentura Bloomberg. Příliv petrodolarů také vysvětluje, proč Saúdové a Rusové patrně dokázali přesvědčit ostatní účastníky, že škrty v produkci ropy musejí trvat ještě o devět měsíců déle.

„Nenechte se mýlit, všechno to je o příjmech z ropy,“ říká Bhushan Bahree z poradenské společnosti IHS Markit.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) vypočítala, ropný kartel vydělal v letošním prvním čtvrtletí o skoro 75 milionů dolarů denně navíc, než kolik mu přiteklo v posledním loňském kvartálu. A to i přesto, že společná denní produkce ropy se snížila – z 33,3 milionu na 31,9 milionu barelů denně.

Ropný kartel má „finanční motivaci prodloužit škrty v dodávkách“, uvedla také energetická agentura. Podle IHS Markit si na víc peněz přišlo také Rusko – nečlenský stát kartelu, který ale na snížení světových zásob ropy s OPECem spolupracuje.

OPEC, Rusko a další desítka velkých ropných hráčů si plácla v posledních týdnech loňského roku. Dohoda má snížit společnou produkci o 1,8 milionu barelů denně – a pomoci k růstu cenám ropy, které mají pro veřejné finance Saúdské Arábie, Ruska a dalších ropných zemí zásadní význam.

Cena severomořského Brentu vzrostla ze 46 dolarů, kde byla v době uzavření ropného paktu, na současných více než 54 dolarů. Vzestup ale rozhodně nebyl vyrovnaný. Brent i další celosvětově sledovaný ukazatel cen ropy, americká lehká ropa West Texas Intermediate se za tu dobu několikrát propadly pod 50 dolarů za barel, když se trh začal přiklánět k názoru, že nadbytek ropy ve světě se OPECu na pozadí rostoucí ropné aktivity snížit nepodaří.

Vývoj cen Brentu a WTI za poslední 3 roky ukazují následující grafy:



OPEC chce stlačit ropné zásoby na úroveň pětiletého průměru. Podle amerického energetického úřadu EIA bude k tomu stačit, aby se škrty prodloužily do prvního čtvrtletí příštího roku. Problémem je, že škrty nevyhovují jenom OPECu. Na dražší ropu - dražší díky krokům OPECu - naskočil také americký sektor těžby z břidlic. Ten je po dramatickém propadu cen ropy (jeho začátek v roce 2014 je v grafech dobře patrný) štíhlejší a na „vítr“ v cenách dokáže reagovat podstatně pružněji.

Zdroje: Bloomberg, patria.cz

 
 
 

 

Bojíte se nám napsat ze svého e-mailového účtu? Založte si ihned nový zabezpečený e-mail.

ZALOŽIT NOVÝ E-MAIL PŘIHLÁSIT SE K E-MAILU


Váš komentář byl uspěšně přidán.

ROZUMÍM

Registrace proběhla v pořádku

Autorizační link Vám byl odeslán na email

Pokračovat
Investmakers používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.