18. 5. 2024

Další migrační vlna získává na síle, Evropa hledá nová řešení


Migrační krize je zpět, Itálie propadá zoufalství a vše začíná připomínat rok 2015. Tehdy obrovské množství migrantů mířících do Evropy vyvolalo politický chaos, a to zejména v Německu.

Migrační krize je zpět, Itálie propadá zoufalství a vše začíná připomínat rok 2015. Tehdy obrovské množství migrantů mířících do Evropy vyvolalo politický chaos, a to zejména v Německu. Bruselu se podařilo uzavřít jednu migrační cestu, která v roce 2016 vedla přes Balkán. Nyní se ale musí snažit uzavřít další díru, a to tak rychle, aby zabránil nepříjemnému překvapení z voleb v Německu, které jsou naplánovány na podzim letošního roku. A také z voleb v Itálii, které by se měly konat příští rok, píše Politico.

V první polovině letošního roku přistálo na pobřeží Itálie přibližně 85 000 lidí. Ve stejném období minulého roku to bylo asi 71 000. V této zemi to tak vyvolává velké obavy, které se přelévají i do Bruselu. Evropská komise zareagovala pro ni typickým způsobem – představila nový akční plán. Viceprezident Evropské komise Frans Timmermans k němu uvedl, že sice obsahuje některé nové návrhy, ale „hodně by pomohlo jen to, kdyby členské země prostě učinily, na čem už se dříve dohodly“. 

Timmermansova frustrace je zaměřena zejména na země východního bloku, které odmítly přijmout uprchlíky podle plánu alokace. Ten by měl snížit tlak, kterému čelí země v první linii, jako je Itálie či Řecko. Timmermans hovoří o tom, že „Itálie si zaslouží solidaritu“. Brusel se nyní ale snaží hlavně o to, aby země na severu Afriky přijaly zpět uprchlíky, kteří přes ně dorazili do Evropy. Týká se to zejména Libye a Tuniska. Takový krok by ulevil Itálii a zároveň by odradil další uprchlíky, kteří se tímto způsobem snaží dostat do EU. Podobně má fungovat dříve dosažená dohoda s Tureckem. Tento přístup by mohly podporovat i země, jako je Maďarsko, které odmítají přijímat další uprchlíky a požadují, aby ekonomičtí migranti byli posíláni zpět. 

Nový akční plán požaduje, aby agentura pro pohraniční stráž Frontex brala migranty i do jiných než italských přístavů. Takový návrh se ale může setkat s nesouhlasem. Další kroky by měly mít za cíl přesvědčování migrantů, aby se na cestu do Evropy vůbec nevydávali, a také na pomoc hraničním kontrolám v zemích jako Libye a Nigérie. Někteří politici v Itálii se domnívají, že uprchlíky k cestě do EU motivují neziskové organizace. Ty podle zástupců opozičního Hnutí pěti hvězd fungují spolu s pašeráky jako „námořní taxislužba“. Podle jiných názorů ale neziskové organizace nelze z něčeho podobného vinit. 

Italská vláda každopádně čelí rostoucím tlakům a před několika dny varovala, že pokud EU nebude problém s migranty řešit razantněji, uzavře italské přístavy. Timmermans se domnívá, že „problém migrace nezmizí ani dnes, ani zítra, ani příští rok. Dokonce ani za deset či dvacet let.“ Jde podle něj o „globální jev, který tu s námi bude po celé generace“, uzavírá Politico. 


 

Bojíte se nám napsat ze svého e-mailového účtu? Založte si ihned nový zabezpečený e-mail.

ZALOŽIT NOVÝ E-MAIL PŘIHLÁSIT SE K E-MAILU


Váš komentář byl uspěšně přidán.

ROZUMÍM

Registrace proběhla v pořádku

Autorizační link Vám byl odeslán na email

Pokračovat
Investmakers používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.