18. 5. 2024

20. června: Tohle potřebujete vědět nejen o úterním obchodování na amerických burzách


Americké akcie v úterý zastavily třídenní sérii růstů a jejich hlavní indexy sestoupily z pondělních rekordních maxim. Propad cen ropy srazil akcie firem z energetického sektoru a v technologickém sektoru se zastavilo ožívání z nedávného výprodeje.

Americké akcie v úterý zastavily třídenní sérii růstů a jejich hlavní indexy sestoupily z pondělních rekordních maxim. Propad cen ropy srazil akcie firem z energetického sektoru a v technologickém sektoru se zastavilo ožívání z nedávného výprodeje.

Index Dow klesl o 0,29 % na 21 467,14 bodu, S&P 500 oslabil o 0,67 % na 2 437,03 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite skončil na 6 188,03 bodu se ztrátou 0,82 %. Nejvíce ztrácely sektory energetiky, základních materiálů, telekomunikací a průmyslu, jako jediné zůstalo v plusu odvětví zdravotní péče. Index volatility VIX stoupl o 4,73 % na 10,86 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o více než tři bazické body na 2,1547 %.

Akcie ropných koncernů ExxonMobil (-0,52 %) a Chevron (-0,91 %) ztratily, což prudce oslabilo energetický sektor i hlavní indexy celého trhu. Výrazně ztratil rovněž technologický sektor, například Apple konkrétně 0,91 %. Technologie v pondělí ožily z dvoutýdenních ztrát, které plynuly z obav z jejich nadsazených cen a z rostoucích úrokových sazeb v USA.

Sílící dolar a ropa v medvědím trendu

Americký dolar na devizovém trhu druhým dnem zpevňoval a proti koši měn vystoupil na měsíční maximum. Podporují jej vyhlídky na letošní další zvyšování úrokových sazeb v USA, v nichž devizový trh utvrdila poslední vyjádření činitelů americké centrální banky. Dolarový index, který sleduje vývoj dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, uzavřel den na 97,75 bodu se ziskem 0,2 % a předtím vystoupil až na 97,87 bodu. Vůči euru dolar posílil stejným tempem na 1,1127 USD a během dne euro kleslo až na třítýdenní minimum 1,1117 USD. Proti silně klesající britské libře americká měna získala 0,9 %.

Již v pondělí americká měna vykazovala růst po slovech prezidenta newyorského Fedu Williama Dudleyho, který řekl, že navzdory slabému vývoji inflace se Fed nadále přiklání ke zvyšování úrokových sazeb. Podle něj by ekonomiku nyní ohrozilo, kdyby banka zvyšování úroků zastavila. Šéf bostonského Fedu Eric Rosengren v úterý řekl, že éra nízkých úroků v USA i jinde ohrožuje finanční stabilitu.

Trump vs. Fed: Bude centrální banka hrát podle prezidentových not?

Britská libra ztrácela. Guvernér britské centrální banky Mark Carney odrazil spekulace, že by mohl již brzy podpořit zvýšení úroků, a řekl, že chce nejprve vidět, jak se ekonomika vypořádá s nadcházejícími jednáními o brexitu.

Ceny ropy se v úterý propadly na sedmiměsíční minima a severomořský Brent se ocitl pod hranicí 46 dolarů za barel. Dolů ceny tlačí zprávy o růstu produkce v některých významných těžařských zemích, což podkopová snahu Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) odstranit nadbytek suroviny na trhu.

Futures na americkou ropu WTI ztrácely přes 2 % a vstoupily do medvědího trendu, když se propadly více než 20 % pod maxima z uplynulého roku.

Těžba ropy v Libyi se podle zdroje agentury Reuters zvýšila poté, co tamní státní ropná společnost urovnala spor s německou firmou Wintershall. Růst navíc vykazuje i produkce v Nigérii. Libye a Nigérie jsou členy OPEC, ale nejsou vázány dohodou o omezení produkce. Snahu členů OPEC podpořit ceny ropy navíc podkopává růst těžební aktivity ve Spojených státech.

 

Bojíte se nám napsat ze svého e-mailového účtu? Založte si ihned nový zabezpečený e-mail.

ZALOŽIT NOVÝ E-MAIL PŘIHLÁSIT SE K E-MAILU


Váš komentář byl uspěšně přidán.

ROZUMÍM

Registrace proběhla v pořádku

Autorizační link Vám byl odeslán na email

Pokračovat
Investmakers používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.